Základní informace o olejích

Motorové oleje: Klíčový prvek pro zdravý a spolehlivý chod vašeho motoru

Pro udržení motoru vašeho vozidla v optimálním stavu je správný výběr a pravidelná údržba motorového oleje zásadní. Motorový olej je životně důležitý prvek, který zajišťuje mazání, ochranu a chladící účinky pro pohonný systém vašeho vozidla. V tomto článku se podíváme na důležitost motorových olejů a jak správně vybrat ten nejvhodnější pro váš motor.

Mazání a ochrana motoru: Jednou z hlavních funkcí motorového oleje je poskytovat mazání pro různé pohyblivé části motoru, jako jsou písty, ventily, hřídele a ozubená kola. Tím minimalizuje tření mezi těmito součástmi a snižuje opotřebení, což přispívá k delší životnosti motoru. Správné mazání také pomáhá snižovat teplotu motoru, což je důležité pro zabránění přehřívání a poškození.

Čištění a odstraňování nečistot: Motorové oleje jsou vyvinuty tak, aby nejen mazaly, ale také čistily motor. Během provozu motoru se mohou vytvářet nečistoty a usazovat se na různých částech, jako jsou ventily, písty a kanály. Kvalitní motorový olej obsahuje detergenty a dispergenty, které dokážou efektivně odstraňovat nečistoty a udržovat motor čistý. Čistý motor je klíčový pro optimální výkon a spolehlivost.

Chladicí účinky: Při provozu motoru vzniká velké množství tepla, které je třeba odvést. Motorový olej plní také funkci chlazení motoru. Jeho schopnost odvádět teplo a udržovat správnou teplotu motoru je nezbytná pro zabránění přehřátí a poškození motoru. Kvalitní motorový olej s vysokým bodem varu a dobrou tepelnou stabilitou zajišťuje optimální chladicí účinky pro váš motor.

Jak správně vybrat motorový olej: Při výběru správného motorového oleje je důležité vzít v úvahu specifikace a požadavky výrobce vozidla. Výrobci vozidel často specifikují konkrétní typy motorového oleje, které jsou doporučené pro jejich motory. Je důležité zohlednit viskozitu oleje, která se uvádí pomocí čísel a písmen.

Hodnocení podle viskozity

Hodnocení olejů dle viskozity je poměrně jednoduché (na rozdíl od hodnocení výkonového) a slouží k němu jen stupnice SAE Rozlišuje se zde 12 viskozitních tříd, šest „zimních“ a šest „letních“.

V současné době se prakticky výhradně používají tzv. oleje celoroční, které zaručují správnou tekutost (viskozitu) jak za provozu, tak při startu motoru v mrazu.

Dříve se používaly sezónní neboli jednostupňové oleje, určené pro provoz jen v jednom ročním období.

Příkladem viskozitního označení běžného celoročního oleje je olej 15W40; levé číslo určuje tekutost při studeném motoru v zimě, pravé číslo udává tekutost oleje při provozní teplotě, což je důležité zejména v letních vedrech, kdy provozní teplota může být překročena; vyšší číslo nás pak informuje, že olej má větší viskozitní rezervu - jedeme-li např. do subtropického podnebí.

Příkladem viskozitního označení sezónního neboli jednostupňového oleje je SAE40. Ten je použitelný v létě, kdy má za provozu stejnou tekutost jako SAE 15W40. Za mrazu by však byl příliš hustý, takže by - v lepším případě - velmi brzdil startování, v horším případě by neprotekl mazacími kanálky.

Hodnocení podle výkonnosti

Dalším důležitým faktorem je kvalita oleje. Kvalitní motorové oleje splňují přísné normy a specifikace, jako je například norma API (American Petroleum Institute) nebo ACEA (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles). Tyto normy a specifikace zaručují, že olej je testován a schválen pro použití ve specifických typech motorů.

U "výkonového hodnocení motorového oleje" existuje řada označení takto hodnocených olejů; tento systém označování je nestejnorodý, už z toho důvodu, že různé národní instituce různých států si vymyslely vlastní označování. Hlavní používané normy jsou:

API (jakostní norma - American Petroleum Institute)

SA ... SM - zážehové motory, druhé písmeno vzestupně označuje jakost
CA ... CK-4 - vznětové motory, druhé písmeno vzestupně označuje jakost

ACEA (značení olejů evropské výkonové klasifikace)

A1 ... A5 - zážehové motory
B1 ... B5 - vznětové motory osobních a dodávkových automobilů
C1... C4 - zážehové a vznětové motory se systémy úpravy výfukových plynů /DPF, SCR,TWC a pod. /
E1 ... E5 - vznětové motory těžkých nákladních automobilů

MIL (americká armáda)

Firemní normy - MB, DAF, VW, Volvo, BMW, Man a další

Měli byste také zvážit specifické potřeby vašeho vozidla, například přítomnost turbodmychadla, vyššího výkonu nebo provozních podmínek, které mohou vyžadovat speciální typy oleje. Konzultace s odborníkem nebo nahlédnutí do návodu k obsluze vašeho vozidla vám může pomoci při výběru správného motorového oleje.

Vždy je také důležité pravidelně měnit motorový olej podle doporučení výrobce vozidla. Pravidelná výměna oleje pomáhá udržovat motor v čistotě a zdravém stavu.

Závěr: Motorový olej je klíčovým prvkem pro správný a spolehlivý chod motoru vašeho vozidla. Správný výběr motorového oleje a pravidelná údržba jsou důležité pro optimální výkon, životnost motoru a ochranu proti opotřebení. Pamatujte, že každé vozidlo může vyžadovat specifický typ oleje, takže se vždy řiďte doporučeními výrobce a konzultujte s odborníkem při nejistotě. Investice do kvalitního motorového oleje se vyplatí dlouhodobě a zajistí bezproblémový a spolehlivý provoz vašeho vozidla.

CHCI SI VYBRAT MOTOROVÝ OLEJ